ویزای کاری کانادا – اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای کار – کار در کانادا

کانادا یکی از پهناورترین کشورها است که جمعیت نسبتا کمی دارد و به همین دلیل هر ساله میزبان بسیاری از مهاجران از سراسر کشورهای جهان است اما از آنجایی که آمار مهاجرت به این کشور هر ساله در حال افزایش است، این کشور سیاست سختگیرانه تری برای پذیرش مهاجر در کشور خود پیش بگیرد. یکی از روش های پرطرفدار مهاجرت به کانادا مهاجرت از طریق کار است.

به جز شهروندان کانادا و مقیمان دائم این کشور تمامی ساکنین کانادا برای کار کردن به اخذ مجوز کار از اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا نیاز دارند.

 

اما چرا کانادا برای کار مناسب است؟

به دلایل زیر:

 • با مهاجرت از طریق کار علاوه بر اینکه خود شخص موفق به اخذ دائم کانادا می شود خانواده او نیز (شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال)میتوانند اقامت دائم را اخذ کنند.
 • فرد و اعضای خانواده اش از خدمات رایگان تحصیلی و بهداشتی برخوردار خواهند شد.
 • کانادا کشوری مهاجر پذیر است و تنوع ملیتی زیادی دارد.
 • کانادا جزو ثروتمندترین کشورها در جهان است که از سیستم اقتصادی قوی و سطح بالای رفاه اجتماعی برخوردار است.
 • برخورداری از امنیت بالا به صورتی که جزو ۱۵ کشور امن دنیا به حساب می آید.

 

نکات اخذ مجوز کار در کانادا
 • مشاغلی که کشور کانادا برای آنها مجوز صادر می کند محدود به مشاغل خاصی می شوند که از سوی دولت اعلام می شود.
 • برای اخذ این مجوز به شرکت یا کارفرمایی نیاز است که شهروند یا مقیم دائم این کشور باشد.
 • مجوز کاری که از سوی اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا صادر می شود، موقتی است که البته قابل تمدید در خاک این کشور خواهد بود.
 • قبل از صدور یک مجوز کار موقت، کارفرمای کانادایی که قصد استخدام یک نیروی کار موقت را دارد، باید برای اخذ مجوز کار LMIA به سازمان ESDC کانادا درخواست داده و آن را دریافت نماید. این گواهی در صورتی اعطا می شود که برای انجام آن شغل نتوان از هیچ یک از شهروندان یا ساکنین دائم کانادا استفاده نمود. همچنین قابل ذکر است مسئولین مهاجرت کانادا می توانند در برخی شرایط خاص، بدون تاییدیه LMIA نیز مجوز کار صادر کنند.
 • برای گرفتن این تأییدیه شغل مورد نظر باید به مدت ۱ ماه در ۳ نقطه مختلف کانادا آگهی شود. اگر افرادی باشند که شهروند کانادا محسوب می شوند و یا اقامت دائم این کشور را دارا می باشند و برای شغل موردنظر تشخیص داده شوند اداره مذکور در خواست مجوز آنها را رد خواهد کرد.
 • در موارد زیر به اخذ تأییدیه اداره منابع انسانی و توسعه کانادا نیاز نیست:
 • فعالیت مورد نظر دارای امتیازهای اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی قابل توجهی برای کشور کانادا باشد.
 • فعالیت مورد نظر جزء فعالیت هایی باشد که یک دانشجوی بین المللی به عنوان اتمام دوره ی تحصیل خود باید آن را بگذراند.
 • زمانی که شخصی دارای ویزای تحصیلی یا مجوز کار در این کشور باشد. همسران چنین اشخاصی نیز برای دریافت مجوز کار نیازی به تأیید این اداره ندارند.
 • در مواقعی که اشخاص خارجی تحت عناوینی مانند پناهندگی باشند نیاز به حمایت دولت کانادا را دارند.
 • شغل موردنظر جزء آن دسته از فعالیتهایی باشد که در معاهده های تجاری بین المللی از آنها حمایت شده است.
 • فعالیت مورد نظر تحت موافقت نامه های دو جانبه کشور کانادا و دیگر دولت ها قرار گرفته باشد.

 

در صورت داشتن شرایط زیر می توانید از داخل خاک کانادا و دیگر برای اخذ مجوز کار اقدام کنید:

 • اگر شما دارای مجوز کار مخصوصی هستید و می خواهید برای دریافت مجوز یک نوع فعالیت دیگر از اداره مهاجرت پناهندگی کانادا درخواست مجوز کنید می توانید از داخل خاک کانادا اقدام کنید.
 • اگر شما در حال گذراندن مراحل کسب اقامت کانادا هستید و در کانادا ساکن هستید.
 • اگر شما دارای اقامت موقت کانادا با اعتبار مدت بیش از ۶ ماه هستید.
 • اگر همسر یا پدر و مادر شما دارای ویزای تحصیل یا مجوز کار در کانادا باشند.
 • اگر شما دارای شرایطی باشید که بتوانید بدون ویزا وارد کانادا شوید و فعالیت شما جزء آن دسته مشاغلی باشد که برای اخذ مجوز نیاز به تأییدیه اداره منابع انسانی و توسعه کانادا نباشد، شما می توانید در هنگام ورود به کانادا نیز برای اخذ مجوز اقدام کنید.
 • پس از اخذ مجوز کار از سوی کشور کانادا شما برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارید.
 • پس از ۳ سال از ورود شما به خاک این کشور و شروع به فعالیت تمام وقت در این مدت و پرداخت مالیات به دولت کانادا می توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید و بعد از چند سال پاسپورت این کشور را دریافت کنید و به عنوان شهروند کانادا در این کشور سکونت کنید.
 • فرزندان اشخاصی که مجوز کار در کانادا را دریافت داشته اند می توانند تا پایان دوره ی دبیرستان از آموزش رایگان در مدارس کانادا بهره مند شوند.
 • فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کانادا ظرف ۳ ماه پس از دریافت مدرک خود می توانند درخواست مجوز کار از دولت کانادا را بنمایند.

دو دسته از مشاغل هستند که برای گرفتن مجوز کار در کانادا نیاز به مجوز ندارند و یا پروسه ی مجوز آن به سرعت انجام می شود:

 • مدیران و تجاری که زیر نظر پیمان های تجارتی آزاد هستند که این دسته از افراد نیاز به تأییدیه اداره منابع انسانی ندارند.
 • همچنین افرادی که تحت عنوان بیزینس ویزیتور business visitor وارد خاک کانادا می شوند تحت شرایطی نیاز به اخذ این مجوز ندارند.
مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری Express Entry

دولت کانادا مهاجران با مهارت را براساس توانایی هایشان به عنوان مقیمان دائم کشور کانادا انتخاب می کند تا در کانادا سکونت کنند و بخشی از اقتصاد کانادا باشند.

یک سیستم جدیدی وجود دارد که نشان می دهد چطور افراد با مهارت و تجربه ی کاری درخواست مهاجرت به کانادا را بکنند این سیستم اکسپرس انتری Express Entry نامیده می شود. سیستم اکسپرس انتری برای مدیریت در خواستهایی که برای اقامت دائم کشور کانادا می شود تحت عنوان برنامه های مهاجرتی اقتصادی فدرال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیستم Express Entry چیست؟

اکسپرس انتری یک سیستم گزینش است، که برای انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا توسط دولت کانادا اجرا می شود. این سیستم درخواست های متقاضیان مهاجرت به کانادا را در  ۴ برنامه  Federal Skilled Worker، Federal Skilled Trade،Canadian Experience Class  و قسمتی از برنامه هاس استانی موسوم به PNP بررسی می کند.

تحت این سیستم، متقاضی برای مهاجرت به کانادا به شرط داشتن شرایط یکی از این برنامه های ۴ گانه نام خود را اعلام می کند که به آن Expression of Interest(EOI )می گویند. متقاضیان اطلاعات کلی در مورد مهارت ها، تحصیلات و سابقه کاری خود را ثبت می کنند و وارد  Express Entry Pool (به عبارتی مجموعه متقاضیان) می شوند. سپس توسط سیتم رتبه بندی موسوم به Comprehensive Ranking System ( CRS ) یک امتیاز برای آن ها مشخص می شود و با فواصل منظم، متقاضیان با بالاترین امتیاز از مجموعه متقاضیان توسط دولت فدرال، دولت های استان های کانادا (به جز کبک) و کارفرمایان انتخاب می شوند و برای برنامه مهاجرتی انتخابی خود دعوتنامه دریافت می کنند.

بیان ساده :

اگر میخواهید به کانادا مهاجرت کنید، باید از طریق سیستم اکسپرس انتری اقدام کنید. یک پروفایل ایجاد می کنید، اطلاعات خود را ثبت کرده و برایتان امتیاز محاسبه می شود. اگر امتیاز خوبی داشته باشید، دعوت نامه دریافت خواهید کرد و پس از آن می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

با توجه به مطالب گفته شده، میتوان گفت که راه های متعددی برای ورود به خاک کانادا و اخذ اقامت وجود دارد، لیکن شرایط متقاضی در انتخاب بهترین مسیر مهاجرتی بسیار مهم است. بررسی شرایط و انتخاب بهترین مسیر مستلزم آگاهی از شرایط مهاجرت و تمامی برنامه های مهاجرتی و اقامتی کانادا است. کارشناسان موسسه حقوقی و بین المللی پارسا دپارتمان کانادا با دارا بودن از اطلاعات به روز و موثق یاری دهنده هموطنان عزیز در این مسیر پر پیچ و خم خواهند بود. برای رزرو وقت مشاوره با شماره های موسسه که در وبسایت درج شده است، تماس حاصل فرمایید. همکاران ما راهنمای شما خواهند بود.

, ,
نوشتهٔ بعدی
پیدا کردن کار در کانادا
نوشتهٔ پیشین
کارشناسی ارشد در کانادا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست