کرونا و تاخیر مهاجرت والدین به کانادا
تحصیل در خارج از کشور و کرونا

تایید و ارزشیابی مدارک تحصیلی کانادا

موسسه World Education Service که به اختصار WES نامیده می شود، یک سازمان غیر انتفاعی است که مسئولیت تایید مدارک تحصیلی برای کانادا و ارزشیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا برای دانشجویان بین المللی را بر عهده دارد.

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند باید برای اقدام از طریق برنامه های مهاجرتی کانادا مدارک تحصیلی خود را به این سازمان ارسال کنند.

البته افرادی که در کانادا تحصیل کرده اند نیازی به تاییدیه این سازمان ندارند.

تایید مدارک تحصیلی توسط موسسه WES به سه روش انجام می شود:

 • ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت (Evaluation for Immigration)
 • ارزیابی مدرک به مدرک(Document-by-Document)
 • ارزیابی درس به درس (Course-by-Course)

در ادامه به توضیح مختصر هر کدام می پردازیم.

 • ارزیابی مدارک تحصیلی برای مهاجرت (Evaluation for Immigration) که ECA هم نامیده می شود، برای متقاضیانی است که قصد دارند از طریق برنامه های مهاجرتی کانادا به این کشور مهاجرت کنند. افرادی که از طریق سیستم اکسپرس انتری و برنامه های این سیستم مانند نیروی کار ماهر فدرال و سایر برنامه ها اقدام می کنند باید از این روش برای ارزیابی مدارک خود استفاده کنند.
 • ارزیابی مدرک به مدرک(Document-by-Document): در این روش که برای مهاجرت و کار انتخاب می شود مدارک برای سازمان های مهاجرتی و دولتی کانادا ارسال می شوند.
 • ارزیابی درس به درس (Course-by-Course) که برای ارائه مدارک به موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا استفاده می شود. برای ارزشیابی مدارک برای اخذ لایسنس های سازمان نظام مهندسی استان ساسکاچوان نیز از این روش استفاده کنند.

در ادامه به بررسی چگونگی ثبت نام در WES، نحوه ارسال مدارک دانشگاه به WES و مدت زمان ارزشیابی مدارک می پردازیم.

ثبت نام WES

ثبت نام WES

در اینجا به طور خلاصه مراحل ثبت نام را توضیح میدهیم، اگر در هر مرحله از این ثبت نام به مشکل برخوردید، با ما تماس بگیرید.

 • ایجاد پروفایل در سایت WES به نشانی : https://www.wes.org/
 • تکمیل اطلاعات شخصی و اطلاعات تحصیلی
 • پرداخت هزینه
 • دریافت Reference Number که یک شماره هفت رقمی است.
نحوه ارسال مدارک دانشگاهی به WES برای ارزیابی
 • ابتدا باید اصل مدارک را از موسسه آموزشی و یا دانشگاه خود دریافت کنید. عموما این مدارک شامل اصل دانشنامه و ریزنمرات می شود.
 • سپس باید مدارک خود را به دارالترجمه ارائه دهید. به دلیل اینکه ریزنمرات باید توسط دانشگاه در پاکت مخصوص قرار گیرند و اکثر دانشگاه ها ترجمه مدارک رو صرفا با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه می پذیرند، در نظر داشته باشید که مهرهای ذکر شده را برای ترجمه های خود دریافت کنید. از مدارک ترجمه شده کپی بگیرید و آن ها را کپی برابر اصل کنید.
 • فرم درخواست ارسال مدارک را دانلود کنید و به همراه مدارکی که ترجمه کرده اید، به دانشگاه مراجعه کنید. اگر در دانشگاه دولتی تحصیل کرده اید به دانشگاه خود و اگر فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستید به واحد بین الملل یا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد (آدرس سایت را در اینجا وارد کرده ایم: http://intl.iau.ir/fa/index.php?option=com_contact&view=contact&id=9&Itemid=508) مراجعه کنید و از مسئول مربوطه درخواست کنید مدارک را برای WES ارسال کند.
 • برای ارسال مدارک به WES باید شماره هفت رقمی که هنگام ایجاد پروفایل و پرداخت هزینه دریافت کرده اید و آدرس WES را بر روی پاکت مهر و موم شده توسط دانشگاه درج کنید. بعضی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد مدارک را خودشان ارسال می کنند ولی بعضی دیگر مدارک را به دانشجو می دهند تا آن را به WES ارسال کند.
مدت زمان بررسی مدارک توسط WES

پس از اینکه مدارک توسط WES دریافت شد، زمان بررسی مدارک که عموما از 20 روز بالاتر است، در پروفایل WES اعلام می شود.

 

چنانچه سوالی در این زمینه دارید از ما بپرسید.

 

,

همین حالا اقدام کنید

جهت ارزیابی شرایط مهاجرت و یا رزرو وقت مشاوره

پست های مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست