سوالی که خیلی از شما عزیزان در رابطه با مهاجرت تحصیلی به آلمان مطرح میکنید در رابطه با فاند و بورسیه تحصیلی است. مطلبی که به آن خواهیم پرداخت.

در آلمان بخش عمده ای از بودجه آموزش، خرج رایگان کردن دانشگاه ها شده است. شما در کمتر کشوری امکان تحصیل رایگان دارید. در بعضی کشورها مثل آمریکا، کانادا، استرالیا یا انگلیس هزینه تحصیل سالیانه تا 20 هزار یورو هم میرسد.

پس اینکه اصولا شما میتوانید در آلمان رایگان تحصیل کنید، یک فاند و بورسیه تحصیلی است که برای همه یکسان است بنابراین اینکه توقع داشته باشید به عنوان دانشجوی لیسانس و ارشد در آلمان مبلغ دیگری هم به عنوان کمک هزینه زندگی از طرف دانشگاه به شما پرداخت شود، در حالت کلی بسیار سخت است.

طبق آمار کمتر از 1 درصد از دانشجویان لیسانس و ارشد در آلمان کمک هزینه زندگی از طرف دانشگاه دریافت میکنند. البته این قضیه برای دانشجویان دکترا صدق نمیکند، آنها با هماهنگی استاد میتوانند از این مزیت برخوردار شوند. مقدارش مشخص نیست اما به قدری هست که بتوانند زندگی خیلی راحتی داشته باشید.

نوع دیگر از بورسیه ها توسط موسسات خصوصی مثل DAAD ارائه میشوند که اغلب جنبه تبلیغاتی، شعارگونه و حتی بشر دوستانه دارند.

مثلا ممکنه موسسه ای بورسیه ای برای تعدادی دانشجو از کشورهای جهان سوم داشته باشد. یا یک موسسه برای افرادی که بیماری های خاص دارند هزینه ای رادر نظر گرفته باشد. قطعا برای دریافت این بورسیه ها رقابت خیلی تنگاتنگی وجود دارد و فقط به افرادی با شرایط تحصیلی ویژه داده میشود.

فاکتورهایی که برای خیلی از این بورسیه ها الزامی است:

معدل بالای 18، دانش زبانی قوی (بعضا هر دو زبان انگلیسی و آلمانی)، در بعضی موارد سوابق کارهای داوطلبانه مثل شرکت در خیریه ها، فعالیت های مدنی و اجتماعی، عضویت در انجمن های مختلف، انگیزه نامه و رزومه قوی و ممکن است شرایط خاص دیگری را هم برای این نوع بورسیه ها در نظر بگیرند.

برای ارزیابی شرایطتان برای مهاجرت به آلمان اینجا کلیک کنید.

برای رزرو وقت مشاوره و صحبت با کارشناس آلمان اینجا کلیک کنید.

, ,

همین حالا اقدام کنید

جهت ارزیابی شرایط مهاجرت و یا رزرو وقت مشاوره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست