هدف از نگارش موضوع ازدواج و طلاق در کانادا بررسی موضوعات در این زمینه برای مهاجران و آشنایی هر چه بیشتر آنها با قوانین کاناداست.

سن ازدواج در کانادا

برای ازدواج در کانادا، سن شما باید حداقل 18 سال باشد.
دو نوع مراسم ازدواج قانونی وجود دارد. شما می توانید مراسم مذهبی را از طریق سازمانهای مذهبی که لیست آنها در متن قانونی ازدواج ذکر شده انجام دهید، یا می توانید مراسم مدنی را توسط یک قاضی، فرد روحانی، یا سایر افراد مجاز به انجام مراسم ازدواج انجام دهید.

قوانین مربوط به ازدواج و طلاق در کانادا

در کانادا هر کسی مجاز به ازدواج نمی باشند، در زیر به چند مثال از قوانین مربوط به ازدواج اشاره شده است:

۰ در انتاریو، سن شما برای ازدواج باید حداقل 18 سال باشد. اگر 16 یا 17 ساله هستید، تنها در صورتی می توانید ازدواج کنید که مجوز کتبی از طرف والدین خود داشته باشید. در انتاریو، بچه های زیر 16 سال حتی با اجازه پدرومادر نیز مجاز به ازدواج نمی باشند.

۰ اگر متاهل هستید، نمی توانید با فرد دیگری ازدواج کنید. در کانادا، داشتن بیش از یک همسر برخلاف قانون است ، و آن را چند همسری می نامند.

۰ اگر قبلا ازدواج کرده اید باید ثابت کنید که از همسر قبلی خود طلاق گرفته اید. اگر در کشوری خارج از کانادا طلاق گرفته اید، باید قانونی بودن طلاقتان را در آن کشور به اثبات برسانید.

۰ اگر شما و شریک زندگیتان از لحاظ هم خونی و یا فرزند خواندگی بسیار بهم نزدیک هستید، نمیتوانید باهم ازدواج کنید. شما نمی توانید با والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، برادر، خواهر، برادر یا خواهر ناتنی خود ازدواج کنید.

۰ اگر شما و یا شریک زندگیتان قدرت درک معنی ازدواج را ندارید، ازدواج شما قانونی نمی باشد.

۰ اگر شما به زور مجبور به ازدواج شوید، این ازدواج در کانادا قانونی نمی باشد.

ازدواج در خارج از کانادا

اکثر اوقات، ازدواجهای قانونی انجام شده در خارج از کانادا در این کشور به رسمیت شناخته میشوند. اما چند همسری در کانادا قانونی نیست. اگر شما در کشوری که چند همسری قانونی است ازدواج کرده اید، ممکن است تحت قانون خانواده دارای بعضی حق و حقوق ها باشید. این بدین معناست که در زمان خاتمه رابطه زناشویی ، شما نسبت به خرجی فرزند یا همسر و تقسیم اموال حق و حقوقی خواهید داشت.

تقاضای طلاق در کانادا

در کانادا، یک قانون طلاق برای همه وجود دارد. فرقی نمی کند که در کدام منطقه کانادا زندگی میکنید، قانون و روند طلاق برای همه یکسان است.

شما باید از طریق دادگاه خانواده تقاضای طلاق کنید. شما یا همسرتان می توانید هرکدام جداگانه یا به طور مشترک تقاضانامه طلاق را به ثبت برسانید.

این تقاضانامه می تواند تنها درخواست طلاق باشد یا از دادگاه بخواهد تا در مورد سرپرستی، خرجی و نحوه تقسیم اموال نیز تصمیم گیری نماید. این را Claims for corollary relief می نامند.

زمانیکه شما درخواست طلاق می دهید، باید ثابت کنید که ازدواج شما خاتمه یافته و زندگی شما از هم پاشیده شده است. سه روش برای اینکار وجود دارد. معمولی ترین آن اینست که شما و همسرتان حداقل یکسال قبل از تقاضای طلاق جدا از هم زندگی کرده باشید. یا شما می توانید جدا از هم ولی در یک منزل زندگی کنید، یعنی با وجودی که باهم زندگی میکنید زندگی مشترک زناشوئی نداشته باشید.

امکان دیگری که برای طلاق وجود دارد اینست که یکی از شما مرتکب زنا شده ، یا همسرتان از لحاظ جسمی و روحی نسبت بشما ظلم کرده باشد و دیگر قادر به زندگی کردن باهم نباشید.

طلاق در خارج از کانادا

کانادا طلاق کشوری را قانونی تلقی می کند که شما و همسرتان حداقل یکسال قبل از تقاضای طلاق درآن کشور زندگی کرده باشید.

اگر هیچکدام از شما بمدت یکسال در آن کشور زندگی نکرده باشید، هنوز امکان آن هست طلاق شما جنبه قانونی داشته باشد، و این در صورتی است که شخص درخواست کننده آن بتواند ثابت کند که وی “وابستگی اساسی و واقعی” به آن کشور داشته است.

بعنوان مثال، اگر شما اهل کشوری بودید که طلاق در آنجا صادر شده و در زمان خاتمه رابطه تان نیز مجدداً به آنجا مراجعت کرده بودید، دادگاه می تواند فرض کند که شما “وابستگی اساسی و واقعی” نسبت به آن کشور داشتید.

اگر در کشور دیگری طلاق گرفته اید باید یا نسخه رسمی و گواهی شده از حکم طلاق را در دست داشته باشید، و اگر متن آن به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد، باید یک نسخه ترجمه شده آن را (به زبان انگلیسی یا فرانسه) توسط یک مترجم رسمی، تهیه نمائید. همچنین نامه ای از طرف یک وکیل انتاریو لازم است که طلاق شما را تحت قانون کانادا تائید کند.

نکته های مذهبی برای ازدواج مجدد

برخی از مذاهب طلاق مدنی را قانونی نمی دانند و ممکن است بگویند که شما نمی توانید در جامعه مذهبی شرکت کنید. همچنین ممکن است بگویند که شما نمی توانید تحت مراسم مذهبی مجدداً ازدواج کنید.

در این زمینه ها ، قانون خانواده کانادا نمی تواند بشما کمک کند تا در مذهب خود مجدداً ازدواج کنید. البته شما حق دارید طی یک مراسم مدنی ازدواج مجدد داشته باشید.

قانون خانواده کانادا نمی تواند شوهر شما را وادار کند که طلاق مذهبی بشما بدهد. بموجب قانون کانادا، زن یا شوهر نمی توانند از طریق طلاق مذهبی از قانون خانواده استفاده کنند.

اگر همسر سابقتان در جامعه مذهبیتی تان مانع ازدواج مجدد شما می شود، دادگاه ممکن است تقاضای او را در دادگاه قانون خانواده سلب کرده، یا حکم دهد که وی اجازه دفاع از خود در اقامه دعوی خانوادگی را ندارد. دادگاه همچنین می تواند یک توافق طلاق را لغو کند، اگر پی ببرد که همسرتان با تهدید جلوگیری از ازدواج مجدد شما در جامعه مذهبی خودتان به اهداف خود رسیده باشد.

ارزیابی شرایط شما

چنانچه قصد مهاجرت به کشور کانادا  را دارید میتوانید با رزرو وقت مشاوره برای این امر اقدام کنید.

برای ارزیابی شرایطتان برای مهاجرت به کانادا اینجا کلیک کنید.

برای رزرو وقت مشاوره و صحبت با کارشناس کانادا اینجا کلیک کنید.

,

همین حالا اقدام کنید

جهت ارزیابی شرایط مهاجرت و یا رزرو وقت مشاوره

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست